Wyjazd po samochód i zakup samochodu w Niemczech
Po upatrzony wcześniej samochód używany lub na przegląd kilku modeli najlepiej wybrać się ze znajomym, który nie tylko zawiezie nas na miejsce ale również doradzi w kwestii wyboru. Jeżeli takiej możliwości nie mamy to trzeba wybrać się samolotem lub przewozem autokarowym tak, aby później móc wrócić już nabytym samochodem.
Tak zwany Autohandel oraz niemieckie komisy samochodowe to najważniejsze i najpopularniejsze źródła samochodów używanych w Niemczech. Ogromna większość samochodów używanych z ogłoszeń pochodzi właśnie z tych dwóch źródeł. Kupując samochód używany w komisie czy przez Autohandel płacimy oczywiście w gotówce w EURO. Cena jest zawsze ceną wywoławczą i zazwyczaj obniżenie jej o ok. 10 procent nie stanowi żadnego problemu. Większe zbicie ceny jest również możliwe jednak wymaga już dość sporego doświadczenia w negocjacjach.
Kiedy już będziemy na miejscu koniecznie musimy sprawdzić samochód wykorzystując całą swoją wiedzę i doświadczenie.
Najważniejsze aby sprawdzić:
- wszystkie szyby – powinny być z tego samego rocznika
- wiek i stan opon
- stan licznika porównując go z wpisami do książki serwisowej
- posłuchać pracy silnika w całym zakresie obrotów
- stan karoserii i lakier, warto wcześniej zaopatrzyć się w miernik grubości powłoki lakierniczej
Najważniejsze to jednak wykonać jazdę próbną, podczas której ocenimy stan zawieszenia, przekładni biegowej, hamulców, amortyzatorów, spasowania elementów wykończenia wnętrza, przyspieszenie samochodu itp. Jeżeli samochód używany jest wyrejestrowany to powinien mieć tablice wyjazdowe rejestracyjne z czerwonymi znakami, która umożliwia właśnie odbycie jazdy testowej.