Stłuczka na parkingu
Kiedy przydarzy się stłuczka na skrzyżowaniu, czy w trakcie jazdy, wszyscy zazwyczaj wiedzą co zrobić. Najprościej wezwać policję, która spisze wszystkie protokoły lub samodzielnie wypełnić dokumenty i spisać protokół szkody, jeżeli oczywiście nie ma ofiar.
Co jednak zrobić kiedy podchodzimy do swojego samochodu zaparkowanego pod domem lub w centrum handlowym i zauważamy szkodę w postaci stłuczki, zarysowania czy jakiejś grubszej sprawy.
Jeżeli samochód został zaparkowany na normalnym parkingu, to nie pozostaje nam nic innego jak dochodzić odszkodowania z prywatnego auto casco. Jeżeli zaparkowaliśmy w obszarze objętym zakazem parkowania, to mamy większy problem, ponieważ najprawdopodobniej nie otrzymamy odszkodowania a dodatkowo możemy jeszcze zapłacić mandat.
Jeżeli natomiast nasz samochód był zaparkowany na parkingu strzeżonym to sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Należy przy tym rozróżnić parking strzeżony od dozorowanego.
Parkując na np. osiedlowym parkingu strzeżonym, zawieramy umowę przechowywania naszego samochodu, która precyzuje kodeks cywilny. Właściciel parkingu lub ktoś za parking odpowiedzialny w świetle prawa powinien wydać nam samochód w stanie niezmienionym i nienaruszonym.
Jeżeli ktoś nawet niechcący stłucze nam lakier lub zarysuje, albo po prostu wjedzie w nasz samochodów parkując swój, to możemy wystąpić z roszczeniem w stosunku do firmy prowadzącej dany parking strzeżony. Najważniejszym dokumentem w tej sprawie będzie bilet parkingowy uwzględniający numer rejestracyjny pojazdu oraz datę parkowania. To absolutnie najważniejszy dokument, który należy starannie przechowywać.