LAGONDA RAPIER – rok 1935

LAGONDA RAPIER – rok 1935

Producent: Rapier Cars Ltd., Hammersmith, Londyn W 6, Anglia.

Wilburn Gunn założył pod koniec XIX wieku firmę samochodową Lagonda, której produkcja przez długi okres obejmowała tylko ciężkie, solidne samochody podróżne 3- i 4,5-litrowej pojemności. Produkcja luksusowych samochodów utrzymała się jeszcze, kiedy w 1933 r. na londyńskim Salonie Samochodowym na stoisku Lagondy pojawił się nowy mały wóz sportowy Rapier 9,5 HP.

LAGONDA RAPIER – rok 1935
Producent: Rapier Cars Ltd., Hammersmith, Londyn W 6, Anglia.

Oznaczenie 9,5 HP odpowiadało klasie podatku, obliczanego w tym czasie od sumarycznej powierzchni tłoków. Samochód miał rzędowy silnik 4-cylindrowy o pojemności 1085 cm3. Dwa wałki rozrządu w głowicy cylindrów sterowały zaworami w układzie OHC. Silnik z dwoma gaźnikami typu SU rozwijał moc 33 kW (45 KM), ale można go było podrasować do 51,5 kW (70 KM) i w takiej wersji brał udział w wyścigach. Przenoszenie siły napędowej odbywało się za pomocą 4-stopniowej skrzyni biegów z preselekcją. Podwozie miało klasyczną koncepcję ze sztywnym zawieszeniem mostów, resorowanych półeliptycznymi resorami. Na koła z drucianymi szprychami działały hamulce hydrauliczne Girlinga. Samochód z silnikiem seryjnym rozwijał prędkość maksymalną 120 km/h. W wersji kabriolet — miał masę 900 kg i zużywał 9 do 121/100 km. Przedstawiony na ilustracji roadster należał do nielicznych modeli karosowanych przez angielską firmę Whittingham & Mitchell.

Rapier nie przyniósł firmie spodziewanych efektów finansowych i dlatego w 1937 r. zaprzestano jego produkcji. Nie zrealizowane zamówienia wzięła na siebie specjalnie założona firma Rapier Cars Limited. Były konstruktor Lagondy W. H. Oates wyposażył seryjne samochody w sprężarki, co umożliwiało właścicielom udział w wyścigach bez kosztownych specjalnych przystosowań silnika. Rapier w tej wersji rozwijał prędkość maksymalną 144 km/h. Wyprodukowano ogółem 300 egzemplarzy tych popularnych samochodów sportowych.

W 1947 r. firmę Lagonda odkupiła spółka znana ze swoich samochodów sportowych — Aston Martin-Dawid Brown.