JAK SIĘ ZACHOWAĆ NA CAMPINGU

JAK SIĘ ZACHOWAĆ NA CAMPINGU.

Camping to nie tylko miejsce, w którym można się zatrzymać po długim dniu podróży. To też zupełnie inny świat, w którym przybysz dostaje na jedną dobę (albo i więcej) swój kawałek przestrzeni do zagospodarowania.

Nie należy myśleć, że przez to, że jest chwilowa, można z nią robić, co się tylko chce. Trzeba dbać o nią jak o swoją i, co więcej, umieć – a przede wszystkim chcieć – dostosować się do etykiety panującej na kempingu.
Pole campingowe to swego rodzaju miasto, dlatego warto poznać reguły, jakimi kierować powinni się jego tymczasowi mieszkańcy:
Wjeżdżając na camping, nie zapomnij zapoznać się z jego regulaminem. Rejestracja powinna przebiegać na początku, a wszelkie pytania najlepiej zadawać od razu w recepcji.

Wybierając dogodne do zaparkowania miejsce, pamiętaj o wygodzie nie tylko swojej, ale też i innych. Nie ustawiaj się „drzwi w drzwi” z sąsiadem, bo tym samym zaburzasz jego przestrzeń prywatną. Nie odcinaj mu swoim czy to kamperem, czy przyczepą campingową dostępu do wody lub prądu – wszystkim Wam należy się on w takim samym stopniu.

To, co powyżej, dotyczy również namiotów. Ich właściciele są w trudniejszej sytuacji niż Ty – nawet samochód osobowy z namiotem, nie mówiąc o samym namiocie, jest mniej funkcjonalny niż kamper – dlatego tym bardziej należy im się pomoc raczej niż zastawienie drogi i odcięcie od wszystkiego.

Nocny przyjazd na camping (czyli po 22.00, aż do 7.00 rano) nie powinien nikogo obudzić. Dlatego też nie rób hałasu, nie trzaskaj garnkami – wszelkie czynności gospodarcze odłóż na następny dzień. Zgaś silnik i idź spać.

Nie zapominaj o dobrym wychowaniu. To, że jesteś za granicą i każdy kamper jest własnością osoby o innej narodowości, nie znaczy, że nie możesz się z nimi wszystkimi witać uprzejmym „Hello!” W ten sposób nawiązać możesz niesłychanie interesujące i znajomości.

Pamiętaj, że jesteś oceniany przez innych nie jako Ty, ale jako Polak. W ten sposób rodzą się stereotypy. Dbaj o kształtowanie stereotypu mieszkańca naszego kraju jako osoby czystej, schludnej, pomocnej i mądrej. Nie przynoś wstydu innym Polakom.

Przyjechałeś na urlop, żeby odpocząć. Inni też. Dlatego jeśli nawet zdarzy Ci się gorszy dzień, nie obnoś się ze złym humorem dookoła.

Pamiętaj: nie wpraszaj się do sąsiadów, żeby zobaczyć jak mają w środku. Jeżeli ktoś sam Was nie zaprosi, trudno.

Kiedy podłączasz się do prądu, nie możesz jednocześnie pozbawiać go sąsiadów. Nawet na chwilę. Dlatego, kiedy okaże się, że na Twoje potrzeby jest za mało wolnych kontaktów, uprzedź sąsiada, że coś jego za chwilę odłączysz. Aby uniknąć takich sytuacji, warto mieć w stałym wyposażeniu rozgałęźnik i przedłużacz – tych nigdy za wiele!

Cisza nocna obowiązująca od 22.00 do 7.00 rano jest świętością na wszystkich campingach. Do tradycji należą wieczorne spotkania przy ognisku, gdzie się śpiewa i gra na gitarze, jednak taką imprezę należy zakończyć przed północą.

Mycie samochodu na stanowisku kempingowym jest niedozwolone.

Zrzut brudnej wody może mieć miejsce tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Gdy nie ma takiej możliwości, brudnej wody pozbądź się w toalecie.

Zawsze zabieraj ze sobą śmieci i wyrzucaj je w śmietniku komunalnym.

W razie wypadku czy awarii, bezwzględnie powinieneś udzielić pomocy – takiej, na jaką tylko Cię stać. Czasem zwykła dobra rada czy sugestia mogą być dla kogoś ogromną pomocą.

I ostatnie z rzeczy najważniejszych: na kempingach absolutnie nie dokonuje się transakcji handlowych (mimo że jesteśmy Polakami i mamy to we krwi).