DAIMLER VIS-A-VIS – rok 1894
Producent: Daimler-Motorengesellschaft, Canstatt, Niemcy.
Po sukcesie samochodu Stahlradwagen, konstrukcji Daimlera i Maybacha, na światowej wystawie w Paryżu w 1899r. pojazdy systemu Daimlera zapragnął produkować kolejny amator — monsieur Armand Peugeot, dotychczasowy producent rowerów i pojazdów parowych. Została nawiązana ścisła współpraca Daimlera z francuskimi fabrykantami, co zapoczątkowało rozwój przemysłu samochodowego w tym kraju.
W niemałym stopniu przyczyniła się do tego francuska prasa. Rok 1893 nie był najpomyślniejszy dla paryskich magnatów prasowych. Pierre Giffard, redaktor naczelny gazety „Petit Journal” wiedział, że bez jakiejś zaskakującej sensacji nie pozyska nowych czytelników. Gazeta ogłosiła tedy zawody „dla wszelkich pojazdów napędzanych parą, gazem, benzyną czy elektrycznością”.
22 lipca 1894 r. do jazdy na trasie Paryż — Rouen wystartowało 14 pojazdów benzynowych i 7 parowych. Wśród nich Panhard-Levassor, Roger-Benz, Peugeot, De Dion. Po czterech godzinach i czterdziestu minutach pierwszy przyjechał do mety w Rouen hrabia de Dion na swoim parowym pojeździe o mocy 14,7 kW (ok. 20 KM). Po nim przybyły dwa Peugeoty z silnikami o mocy 3 kW (4 KM). Czwartym okazał się Panhard-Levassor, prowadzony przez Emila Levassora. Ponieważ trudno było „ciągnik parowy” de Diona zgodnie z duchem regulaminu wyścigów uważać za samochód rodzinny, kierownictwo wyścigu przyznało pierwszą równorzędną nagrodę firmie Peugeot i Panhard-Levassor.
Daimler brał również udział w wyścigu i jeszcze w tym samym roku zbudował nowy samochód (4-osobowy), nazwany według układu siedzeń vis-a-vis. Ciekawej konstrukcji, miał on chłodzony wodą 2-cylindrowy czterosuwowy silnik o pojemności skokowej 1040 cm3, rozwijający moc maksymalną 2,7 kW (3,6 KM) przy 600 obr/min. Przenoszenie siły napędowej na oś napędzaną odbywało się za pomocą przesuwnych przekładni pasowych. Pojazd miał cztery biegi do przodu, kota o pełnych obręczach gumowych i rozwijał maksymalną prędkość 22 km/h. Oryginalne podwozie znajduje się dzisiaj w muzeum firmy Daimler-Benz w Stuttgarcie-Untertürkheim.