Czy warto kupić auto z instalacją LPG?
W ostatnim czasie instalacje gazowe przeżywają swoisty renesans. O ile w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku układy umożliwające zasilanie LPG święciły triumfy w naszym kraju, o tyle na początku nowego tysiąclecia emocje nieco opadły i kierowcy odwrócili się od tego rozwiązania. Czy słusznie. Czy gaz LPG nadal jest dobrym sposobem zasilania. Na początek, warto nadmienić, że w porównaniu ze standardami, jakie znamy z lat 90, instalacje gazowe przeszły rewolucję.
Posiadając samochód na gaz nie ryzykujemy…
Posiadając samochód na gaz nie ryzykujemy już, że z jego układu wydechowego wydobywać się będzie smród przypominający zgniłe jajka, a samo auto będzie nieustannie” strzelać”. Dzisiejsze instalacje gazowe to układy, które pod względem zaawansowania niczym nie ustępują zasilaniu benzynowemu. Często bywa tak, że kierowca nie odczuje nawet, że auto właśnie przełączyło się na gaz – jest to prawdziwie bezbolesny proces. Czy gaz jest niebezpieczny.
Takie przekonanie od lat zniechęca naszych rodaków do montażu LPG w samochodzie. Wynika ono głównie z tego, że w naszym kraju dosyć często słyszy się o wybuchu gazu w domu lub mieszkaniu. Pamiętajmy, jednak, że są to przypadki wyjątkowo nieszczęśliwe, a wybuch wynikał tylko i wyłącznie z tego, że nikt nie serwisował domowych instalacji gazowych przez wiele lat. Eksperci motoryzacyjni przeprowadzali nawet testy zderzeniowe aut wyposażonych w instalację LPG.
Wynika z nich, że nawet mocne uderzenie lub pożar samochodu z butlą w bagażniku nie powoduje jej uszkodzenia. Auto mogło się doszczętnie spalić, a zbiornik pozostawał nienaruszony. Pamięajmy, oczywiście, że gwarancją bezproblemowego działania instalacji LPG jest jej regularny serwis. Ważne jest, aby przy okazji każdego przeglądu( większość producentów instalacji zaleca przeprowadzenie takiego co 10 tysięcy kilometrów ), fachowiec sprawdził szczelność układu zasilania.